Img
Mity na temat Edukacji Montessori

Metoda Montessori stała się bardzo popularna. Jednak, co oczywiste, nie każdy ją zna. Przedstawiamy 3 mity, z którymi przychodzi się nam zmierzyć, gdy nowa osoba poznaje montessoriański świat. Chętnie Was wprowadzimy w tę niezwykłą myśl wychowawczą i edukacyjną i rozwiejemy wątpliwości, z którymi się mierzycie (co doskonale rozumiemy, bo coś nowego i nieznanego potrafi być zaskakujące).

Mit: Placówka Montessori jest tylko dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Fakt: Edukacja Montessori jest dla każdego dziecka.
Początki metody Marii Montessori sięgają jej pracy z dziećmi z różnymi dysfunkcjami. Może to stąd ten mit? Swoje spostrzeżenia Montessori zastosowała również w pracy z dziećmi bez specjalnych potrzeb, doskonaląc wskazówki do pracy z dziećmi, zapewniające najlepszy rozwój. Dzięki indywidualnemu planu rozwoju każdego, możliwości wyrażania siebie i podążania za zainteresowaniami dziecka placówki Montessori wykształciły wielu sławnych ludzi, mistrzów w swojej dziedzinie, obecnych w różnych obszarach życia publicznego. Są wśród nich, np.: Larry Page i Sergey Brin – założyciele Google’a, Jimmy Wales – założyciel Wikipedii, Gabriel Garcia Marquez – pisarz, laureat Nagrody Nobla.

Mit: W placówkach Montessori dzieci się nudzą, bo nie mają normalnych zabawek.

Fakt: Edukacja Montessori pozwala dziecku podążać za swoimi zainteresowaniami!
Plan edukacyjny prowadzony wg założeń Marii Montessori dostosowany jest do naturalnych potrzeb rozwojowych. Dzięki temu te działania są dla dziecka interesujące i naturalne. Materiał pomocowy rośnie wraz z dzieckiem, zapewniając mu coraz szersze możliwości poznawania świata.

Mit: W metodzie Montessori dziecku wszystko wolno.

Fakt: Edukacja Montessori ma reguły, pomagające dziecku w wejściu w świat.
Są to reguły społecznego funkcjonowania, obowiązują one zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dzieci poznając te zasady uczą się funkcjonowania w grupie, ale też w świecie z szacunkiem do innych i do siebie.

Z jakimi przekonanami na temat Montessori się zetkneliście?

img