Img
Dlaczego Rodzice wybierają Montessori?
Co kryje w sobie ten montessoriański fenomen?

Cała istota ukryta jest w metodzie, która jest zgodna z naturą Dziecka. Co to oznacza w praktyce?

Indywidualny plan rozwoju każdego dziecka

Uniwersalność i popularność na całym świecie Metoda Montessori zyskuje, przede wszystkim przez możliwość tworzenia indywidualnego programu rozwoju dla każdego dziecka.  Rozwija się ono w swoim tempie i każde potrzebuje innego czasu, aby opanować daną umiejętność czy przyswoić wiedzę. Szanujemy możliwości dziecka i pozwalamy rozwijać się w swoim tempie. Każde dziecko ma przygotowany własny plan rozwoju, dostosowany do jego potrzeb i możliwości.

Koncentracja

Jeżeli dziecko potrafi skupić swoją uwagę na wykonywanej czynności, jego nauka będzie o wiele bardziej owocna i efektywna, co w konsekwencji przyniesie sukces w edukacji szkolnej.  Otoczenie w Przedszkolach Montessori jest tak zaprojektowane, aby dziecko każdego dnia miało możliwość wykonywania wielu ćwiczeń, które budują jego koncentrację. Przez to dzieci stają się spokojne, radosne i twórcze.

Sensoryczny Odkrywca

Dziecko poznaje świat i otoczenie wszystkimi zmysłami. W otoczeniu Montessori znajdują się przedmioty, które dają możliwość odkrywania i zdobywania wiedzy, aktywując wszystkie zmysły, a przez to są doskonałą pożywką dla rozwoju mózgu. Dlatego też dziecko uczy się szybko, łatwo, lekko i z przyjemnością.

Rozwijanie aktywności ruchowej

Potrzeba ruchu jest jedną z najsilniejszych potrzeb małego dziecka. Intensywny rozwój mózgu w wieku przedszkolnym wymaga wzmożonego ruchu.  Przestrzeń właściwie zorganizowana daje możliwość poruszania się zgodnie z naturalną potrzebą dziecka. Rozumiemy, że przez aktywność fizyczną dbamy również o rozwój inteligencji.

Montessoriański Materiał Rozwojowy

Unikatowe pomoce rozwojowe są kluczem do sukcesów dziecka. Przygotowane tak, aby kształcić wszystkie zmysły, dostarczają wiedzy i umiejętności w możliwie aktywizujący i przystępny sposób. Dają możliwość poznawania świata, poprzez działanie i eksperymentowanie w otoczeniu, co jest najbardziej naturalne dla dziecka.  Materiał zawiera kontrolę błędu, aby dziecko samodzielnie mogło dostrzec pomyłkę i  ją poprawić – bez kontroli dorosłego. Na Sali znajduje się jeden egzemplarz każdej pomocy, aby wykluczyć porównywanie z innymi, a także uczy to cierpliwości, która jest zaczynem do samodyscypliny. Materiały są czyste, estetyczne, kompletne, wykonane z naturalnych tworzyw.

Samodzielność

Celem wychowania jest osiągnięcie przez dziecko samodzielności, czy inaczej mówiąc niezależności.  Wspieramy dziecko w tym rozwoju, aby jak najszybciej mogło osiągnąć swój potencjał. Każdego dnia dzieci rozwijają swoje możliwości przez ćwiczenia życia codziennego, w czasie, których mają możliwość nauki posługiwania się łyżką, nożem, ubierania się, dbają o otoczenie, samodzielnie nakrywają do stołu, nakładają sobie posiłek, sprzątają po sobie. Uczą się prania, prasowania, czyszczenia butów i to wszystko nie „na niby”, ale prawdziwie wykonują te czynności, co sprawia im wiele radości. Sadzą warzywa, pielęgnują ogród i przygotowują na zajęciach kulinarnych różne potrawy.

Budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie

Ważną kompetencją dziecka jest nauka czytania, pisania i chociaż w Przedszkolach Montessori dzieci uczą się tej umiejętności w wieku 4-5 lat, wówczas przychodzi im to z wielką łatwością i radością, to jednak największą wartością tej metody jest pewność siebie i poczucie własnej wartości, które dzieci osiągają poprzez otoczenie, dopracowane z wielką starannością, wyjątkowy program, ale przede wszystkim podejście do dziecka z wielkim szacunkiem i łagodnością. W naszych przedszkolach dzieci mają zgodę na popełnianie błędów, nie porównujemy pracy dzieci i pozwalamy im odkrywać świat zgodnie z ich potrzebami i indywidualnymi możliwościami.

img
img