Img
Na czym polega adaptacja?

Czym jest adaptacja?

Adaptacja to proces wchodzenia do nowego środowiska. Warto zadbać o to, by nie było to tylko przyzwyczajenie się dziecka do żłobka lub przedszkola, ale stworzenie bezpiecznej przestrzeni, do której dziecko chce przychodzić. To proces, w którym uczestniczą dziecko, rodzice i nauczyciele. Formalnie adaptacja zaczyna się z przyjściem dziecka do placówki, ale przygotowania do niej warto zacząć wcześniej, w domu. 

Jak przygotować dziecko?

Żłobek i przedszkole mogą być miejscami wcześniej nieznanymi dziecku, bez wcześniejszych doświadczeń mały człowiek może nie wiedzieć czego się spodziewać. Warto przybliżyć swojemu dziecku miejsce, do którego ma pójść. Można zacząć od opowieści, wykorzystać do tego książeczki, odwiedzić wspólnie przedszkole lub jego okolicę, razem bawić się w przedszkole albo stworzyć książkę o przedszkolu, do którego pójdzie dziecko (można w tym celu wykorzystać zdjęcia ze strony placówki i snuć opowieści o tym, co się będzie działo). 

Czy adaptacja jest trudna?

Sam początek może wyglądać różnie u różnych dzieci, zależy to od wielu czynników, takich jak na przykład wcześniejsze doświadczenia czy temperament. Istotą adaptacji jest to, by dziecko poczuło się bezpiecznie. To stworzy możliwość do rozwoju. Pierwszym etapem jest więc zbudowanie relacji z nauczycielem, świadomość że jest ktoś, kto mi pomoże w razie problemu. 

Rodzicu, zadbaj o siebie!

Adaptacja to zmiana, zmiana dla dziecka, ale też dla rodziców. Warto zaopiekować się sobą – swoimi wątpliwościami, obawami, nadziejami, by mieć możliwość wspierać dziecko. Po rozłące dziecko może chcieć wykorzystać czas z rodzicami na bycie we wspólnym kontakcie. Warto mieć świadomość, że będzie różnie – będą momenty i dobre i trudne. W przedszkolu może być fajnie, ale czasem może być też inaczej – warto w tych chwilach wesprzeć dziecko. 

Aby dziecko zintegrowało się z grupą, montessoriańską lub nie, trzeba być czujnym na początku okresu adaptacji. Rozłąka z bliskimi jest ważnym krokiem w życiu małego dziecka i im lepiej przebiegnie, tym łatwiej maluch ją zniesie. Gra idzie o dużą stawkę, ponieważ te pierwsze rozstania rzutują na atmosferę wszystkich późniejszych. Trzeba dać sobie czas i zorganizować stopniowe zmiany, uwzględniając reakcje dziecka w oparciu o obserwację jego zachowań. Dobrze jest zaznaczać etapy. W okresie adaptacji maluch pomału nabiera zaufania do swoich nowych towarzyszy (dorosłych i dzieci), a jednocześnie pewności siebie. Charlotte Poussin

img
img